Chwytak do bel i inne elementy osprzętu do wózków widłowych?

Wózek widłowy jest jedną z podstawowych maszyn na wyposażeniu niemalże każdego zakładu. Jego niewątpliwie szerokie zastosowanie sprawia, że transportowanie wielu towarów staje się możliwe i znacznie łatwiejsze. Tradycyjny wózek widłowy kojarzony jest z tym, na co wskazuje jego nazwa – widłami do przewożenia. Istnieje jednak szereg innych dodatków, lub tak zwanego osprzętu, dzięki któremu wózek może służyć przewozowi znacznie szerszego zakresu materiałów. Jednym z przykładów osprzętu do wózków widłowych są chwytaki. Chwytaki występują w wielu wariantach, a to który model zostanie wykorzystany jest uzależnione od przewożonego towaru. Wśród wielu rodzajów chwytaków wyróżnia się między innymi: chwytak do beczek, bel (w tym do bel celulozy oraz bel tytoniu), czy drewna okrągłego.

Czym charakteryzują się poszczególne z nich i w jakich sytuacjach należy ich używać?

Chwytak do beczek posiada dwa ramiona mocujące, które swoją budową dopasowane są do kształtu beczek. Chwytak do beczek umożliwia obracanie, pochylanie do przodu oraz transportowanie beczek. Poza wersją umożliwiającą chwytanie jednej beczki, istnieją też takie, które są w stanie obsłużyć dwie beczki. Chwytanie beczek oraz ich zwalnianie odbywa się automatycznie – operator nie musi opuszczać wózka, by rozładować przewożone towary.

Chwytak do bel składa się z ramy, do której przymocowane są ramiona oraz z jednego lub dwóch siłowników hydraulicznych. Tradycyjne chwytaki do bel znajdują zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie jako metoda transportu balotów i sianokiszonki. Chwytaki do bel występują jednak w kilku wariantach. I tak wyróżnić możemy chwytak do bel celulozy. Posiada on wąsko położone ramiona, które umożliwiają transportowanie towarów takich jak bawełna i papier. Bele te są zwykle dość ciasno zbite, dlatego wąskie ramiona ściskające belę między sobą są konieczne, by możliwy był ich bezpieczny dla towaru i otoczenia transport. Na podobnej zasadzie działają chwytaki do bel tytoniu.

wózek widłowy osprzętPracownicy portów również mogą liczyć na dedykowany specjalnie dla nich osprzęt do wózków widłowych. Chwytak portowy pozwala na przewożenie ładunków takich jak bele oraz towarów na paletach i w skrzyniach. Ten specyficzny wariant chwytaka posiada wyprofilowane widły, które ułatwiają pobieranie ładunków ułożonych blisko siebie. Chwytaki portowe są często dostępne w wersji z przesuwem bocznym zintegrowanym, dzięki któremu wózek nie musi znajdować się idealnie na wprost towaru.

Do przenoszenia kartonów

Chwytak do kartonów, wykorzystywany najczęściej w branżach RTV i AGD oraz na magazynach kurierskich, również może opierać się o znany z chwytaków portowych przesuw boczny. Ramiona takiego chwytaka dostępne są w różnych, zależnie od potrzeby, wariantach. Są więc ramiona stałe, ramiona wahliwe oraz ramiona dzielone. Wszystkie wymienione ramiona posiadają gumową okładzinę, dzięki której zapewniana jest odpowiednia przyczepność ładunku.

Chwytak do rol papieru to specjalny rodzaj chwytaka, dzięki któremu możliwe jest pobieranie ładunków stojących oraz leżących. Zastosowano tu również funkcję rotacji towaru znaną z chwytaków do beczek. Rotacja transportowanego towaru pod dowolnym kontem stanowi mechanizm zabezpieczający go przed uszkodzeniem (na przykład w trakcie przejazdu przez miejsca, w których długi towar nie zmieści się poziomo). Podobną charakterystyką cechują się chwytaki do rur stalowych i betonowych. Te mogą posiadać również dodatkowy mechanizm zabezpieczający, który mierzy nacisk na rury i zapobiega ich uszkodzeniu.

Chwytaki do wózków widłowych są w przemyśle zdecydowanie niezastąpione. Przy ich pomocy praca staje się dużo bardziej ergonomiczna, jej tempo zwiększa się, a ryzyko uszkodzenia towarów zostaje wyraźnie zmniejszone.