Czym zajmuje się zakład kamieniarski?

Kamień jest naturalnym materiałem, który oprócz wyjątkowo pięknego wyglądu posiada wiele właściwości fizycznych, które sprawiają, że jest ona materiałem doskonale sprawdzającym się w wielu sytuacjach. Kamień towarzyszy człowiekowi od wieków, jednak z biegiem czasu znacznie zmieniły się sposoby jego obróbki. Obecnie zakłady kamieniarskie oferują różnorodne produkty i świadczą usługi, dzięki którym każdy z nas może skorzystać z tego naturalnego materiału.

Sztuka sakralna

Najpopularniejszymi produktami jakie są sprzedawane przez zakłady kamieniarskie są różnego rodzaju  nagrobki, grobowce i pomniki. Warto jednak wiedzieć, że w ofercie zakładów można znaleźć również wiele innych usług, z których można skorzystać w swoim domu. Nagrobki czy pomniki upamiętniające zmarłą osobę, które zostały wykonane z kamienia przez setki lat zachowają piękny, nienaruszony wygląd. W celach produkcji wykorzystuje się zazwyczaj różnego rodzaju koloru granit, marmur czy piaskowiec. Wszystkie cechują się one wysoką trwałością, jednak pod tym względem najlepiej prezentuje się granit. Jest on odporny na negatywne działanie czynników zewnętrznych i dodatkowo nie ma konieczności nakładania impregnatu.

Zakłady kamieniarskie są w stanie wykonać grobowiec, pomnik lub nagrobek na specjalne zamówienie. Bardzo często specjaliści pracujący w branży są w stanie wykonać produkt na podobieństwo innego. Wówczas możemy zgłosić się z konkretną inspiracją, która jest zbliżona do efektu jaki pragniemy uzyskać. Wiele osób jednak decyduje się na skorzystanie z gotowych projektów, co znacznie ułatwia podjęcie ostatecznego wyboru. Zakłady kamieniarskie w aspekcie sakralnym bardzo często zajmują się również wykonywaniem elementów ozdobnych np. w kościołach, na ołtarzach. Różnego rodzaju detale wykonane z kamienia często zdobią ambony, schody, filary. Wysoka wytrzymałość naturalnych materiałów sprawia, że budynki przez wieki będą prezentowały się niezmiennie.

Kamień wykorzystany w naszym domu

Zakłady kamieniarskie zajmują się nie tylko wykonywaniem sakralnych elementów, nagrobków, pomników czy grobowców. Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie naturalnego kamienia we własnym domu np. stosując go do upiększenia kuchni czy łazienki. Popularnym sposobem na zaaranżowanie kamiennej płyty we wnętrzu jest jej zastosowanie w kuchni jako blatu.

Decydując się na wykonanie blatu z kamienia polecanym materiałem jest granit, który możemy wybierać spośród ponad 200 odmian. Możliwy jest dobór niemal dowolnego koloru, dlatego urządzenie kuchni z wykorzystaniem ów naturalnego elementu nie będzie takie trudne. Do kuchni zalecane są również inne kamienie np. porfir lub bazalt. Blat może zostać wykończony w stylu klasycznym tzw. antico, wówczas powierzchnia jest lekko nierówna i nie błyszczy. Możliwe jest również wybranie wykończenia matowego lub całkiem surowego wedle osobistych upodobań.

Zakłady kamieniarskie wykonują również kamienne kominki, które oprócz wyjątkowego wyglądu posiadają również wiele pozytywnych cech. Kamienie są odporne na działanie ognia, dość szybko się nagrzewają, po czym powoli oddają ciepło sprawiając, ze nawet po wygaszeniu ognia w pomieszczeniu będziemy odczuwali optymalną temperaturę.

 

blaty kamienne poznań

 

Wyjątkowo ekskluzywnym elementem stosowanym we wnętrzu jest wykonanie schodów  kamiennych. Przeważnie w tym celu stosuje się granit lub marmur. Marmur zazwyczaj stosuje się wewnątrz domu i bardzo często dodatkowo wykorzystuje się go do budowy balustrad. Granit z powodzeniem może być użyty do wykonania schodów na zewnątrz, gdyż jest on odporny na czynniki atmosferyczne, wolniej się ściera. Dodatkowo wybierając schody z granitu możliwe jest zastosowanie paska antypoślizgowego. Zakłady kamieniarskie zajmują się również wieloma innymi działaniami. Często oferują one możliwość wykonania posadzki z kamienia, parapetów wewnętrznych i wewnętrznych lub pokrycie ściany ów materiałem. W zależności od indywidualnych preferencji możemy liczyć na przygotowanie zamówienia specjalnie na nasze życzenie.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w zależności od mieszkania lub lokalizacji miejsca, w których pragniemy wykorzystać kamienne elementy, niekiedy nie będzie możliwe przygotowanie projektu, który spełni nasze wszystkie wymagania. Warto stosować się do porad specjalistów, którzy pomogą nam w dobraniu odpowiedniego materiału do danej sytuacji. Kompromis z pewnością będzie najlepszym rozwiązaniem. Wówczas będziemy mogli cieszyć się pięknymi detalami bez zmartwień o ich funkcjonalność.