Do czego służy szkło laboratoryjne?

Szkło laboratoryjne jest jednym z nieodłącznych elementów pracy wielu naukowców, badaczy i techników z przeróżnych dziedzin biologicznych, chemicznych i fizycznych. Bez odpowiednich narzędzi ich praca byłaby właściwie niemożliwa. Tylko dzięki zastosowaniu niezwykle trwałego, specjalistycznego szkła naukowcy byli w stanie opracować narzędzia, które dziś służą do przeprowadzania przeróżnych reakcji i badań w sposób bezpieczny, sterylny i nie grożący wystąpieniem reakcji krzyżowych. Czym właściwie jest szkło laboratoryjne, co się do niego zalicza i jakie elementy niezbędne są w każdym szanującym się laboratorium?

Szkło laboratoryjne – co się do niego zalicza?

Z technicznego punktu widzenia szkło laboratoryjne to szlachetny gatunek wysokiej klasy szkła, którego cechą szczególną jest wysoka wytrzymałość mechaniczna, odporność na zmiany temperatur oraz na działanie odczynników chemicznych. Szkło laboratoryjne produkowane jest z użyciem składników takich jak tlenek baru, cynku, glinu, boru i magnezu, a każde z unikalnych połączeń pomaga stworzyć szkło odporne na konkretne warunki laboratoryjne. W potocznym języku terminem „szkło laboratoryjne” określa się jednak nie tylko materiał, ale i wykonany z niego sprzęt. Za szkło laboratoryjne uznane zostają zatem wszelkiego rodzaju pipety, kolby czy probówki spotykane w każdym laboratorium na świecie.

Wśród najczęściej używanych, a jednocześnie najbardziej uniwersalnych naczyń ze szkła laboratoryjnego znajdują się między innymi zlewki, krystalizatory, bagietki, cylindry, kolby, lejki, szkiełka zegarkowe, chłodnice, czy pipety. Elementy te są niezbędne zarówno w laboratoriach diagnostycznych, spotykanych w przychodniach lekarskich, jak i laboratoriach badawczych okupowanych przez poważnych naukowców. Do czego służą?

probówki - szkło laboratoryjne

Bogatą ofertę szkła laboratoryjnego proponuje sklep: www.n2o3.com.

Zlewki to naczynia dość wysokie, zwykle wąskie i zakończone wylewem. Służą do odmierzania, przelewania i tymczasowego przechowywania substancji ciekłych. Rodzaj szkła, z jakiego zostały wykonane pozwala również na przeprowadzanie w zlewkach reakcji chemicznych. Ich nieco mniejszym odpowiednikiem są krystalizatory, które wyglądem przypominają klasyczną zlewkę, jednak są znacznie niższe i nieco szersze. Służą one, jak nazwa wskazuje, do krystalizacji, a więc odparowywania cieczy w celu pozyskania ciała stałego. Bagietki to również bardzo rozpoznawalny element laboratorium, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Są to podłużne szklane rurki służące do mieszania substancji, jednak za ich pomocą można również zlewać substancje z jednego naczynia do drugiego. Ostatnim niezbędnikiem laboratorium są kolby, które występują w wielu kształtach i rozmiarach. Ich podstawową cechą jest wąska szyjka i szersze dno, co stanowi doskonałe naczynie do podgrzewania substancji i prowadzenia bardziej niebezpiecznych reakcji chemicznych.

Jak dbać o szkło laboratoryjne?

Szkło laboratoryjne zostało stworzone specjalnie po to, by sprostać wymaganiom stawianym naczyniom w różnego rodzaju laboratoriach. Naukowcy potrzebują, by ich sprzęt był gotowy znieść wysokie i niskie temperatury, kontakt z substancjami chemicznymi czy płomieniami. I choć dzięki dodatkom w postaci specjalnych substancji chemicznych szkło laboratoryjne jest znacznie bardziej wytrzymałe niż to stosowane powszechnie w kuchni, w dalszym ciągu należy na nie uważać.

Aby szkło laboratoryjne wytrzymało jak najdłużej, należy więc przestrzegać kilku prostych reguł. Najbardziej podstawową wydaje się być unikanie nagłych zmian temperatur. O ile szkło laboratoryjne pozwala zwykle na bezpieczne podgrzewanie lub chłodzenie, włożenie gorącej kolby do kąpieli lodowej w dalszym ciągu grozi popękaniem szkła. Warto uważać też na wszelkiego rodzaju zarysowania, gdyż nawet najmniejsze zadrapanie może pod wpływem temperatury spowodować rozsypanie się szkła na okruszki. Szkło laboratoryjne to z pewnością podstawa wyposażenia każdego laboratorium – od tych małych, szkolnych, aż po profesjonalne laboratoria naukowców. Odpowiednio traktowane staje się nieocenioną pomocą w poznawaniu świata.