Jak unieważnić umowę frankową i odzyskać nadpłacone raty?

Problemy finansowe to rzecz, z którą zmaga się ponad połowa Polaków. W wielu rodzinach i firmach zdarzają się długi, nietrafione inwestycje czy nawet kradzieże.

Jest również taka sytuacja, która łączy po części wszystkie powyższe problemy, a mianowicie kredyt frankowy.

Co to jest kredyt frankowy?

Jest to umowa kredytowa, w której pojawia się waluta franka szwajcarskiego. Na pewno każdy słyszał, że była ona oferowana przez większość banków w latach 2004-2009, a poprzez tzw. klauzule niedozwolone abuzywne większość kredytobiorców po dziś dzień nadal musi spłacać raty kredytu i to w znacznie wyższych kwotach przez wzrost kursu franka. 

Jednak na początku XIX wieku nikt nie był świadom, że branie kredytu frankowego przyniesie tak niekorzystny obrót sprawy, dlatego liczba zawartych wtedy umów sięgała prawie 1 miliona!

Dzisiaj liczba ta wynosi już nieco poniżej 500 tysięcy dzięki wprowadzonemu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 3 października 2019 roku wyrokowi regulującemu.

Jak unieważnić umowę frankową i odzyskać nadpłacone raty?

W roku 2019 r. największe znaczenie dla sytuacji osób posiadających kredyty frankowe miał wyrok TSUE. 

Wskazał on, że to sąd krajowy powinien ocenić skutek, jaki wynika z dyrektywy o nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich na podstawie przepisów prawa krajowego. Z tego prawa jasno bowiem wynika, że dyrektywa ta nie stoi na przeszkodzie unieważnienia umowy kredytowej, dlatego unieważnienie umowy frankowej może odbywać się zwykłą drogą sądową.

Można zatem zauważyć, że aby spróbować unieważnić kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich wystarczy udać się do dobrego prawnika, który wprowadzi sprawę na drogę sądową i podejmie próby walki o unieważnienie umowy dotyczącej kredytu. 

W jaki sposób kancelaria może pomóc w unieważnieniu umowy i odzyskaniu nadpłaconych rat?

Nie da się ukryć, że liczba korzystnych wyroków w sprawach dotyczących kredytu frankowego ciągle rośnie, a co za tym idzie, do kancelarii zgłasza się coraz więcej poszkodowanych kredytobiorców. Dzięki temu powstają tzw. kancelarie frankowe, które skupiają się wyłącznie na podanej sprawie kredytu i są w tym coraz bardziej skuteczne. 

Wyrok TSUE wprowadził bardzo korzystną linię orzeczniczą w sądzie, dlatego kluczem do sukcesu mogą być już choćby dobre argumenty przytoczone przez prawnika. 

Jednym z kluczowych argumentów, dzięki któremu większość obrońców wygrywa sprawy o unieważnienie umowy i odzyskuje nadpłacone raty, jest powoływanie się na wyrok Sądu Najwyższego z 2019 roku mówiący, iż:

Opisany mechanizm ustalania przez bank kursów waluty, pozostawiający bankowi swobodę […] rażąco narusza interesy konsumenta, zaś klauzula, która nie zawiera jednoznacznej treści i przez to pozwala na pełną swobodę decyzyjną przedsiębiorcy w kwestii bardzo istotnej dla konsumenta […] jest klauzulą niedozwoloną. W istocie tak niejasne i niepoddające się weryfikacji określenie sposobu ustalania kursów wymiany walut stanowi dodatkowe, ukryte wynagrodzenie banku, które może mieć niebagatelne znaczenie dla kontrahenta, a którego wysokość jest dowolnie określana przez bank.

frankowicze w sądzie

Dzięki niemu prawnicy w łatwy sposób potrafią dowieść, czy umowa dotycząca kredytu frankowego była dozwolona i zawierała treści zrozumiałe dla kredytobiorcy. Jeśli nie była, a taka sytuacja ma miejsce bardzo często, można powołać się na to, że konsument nie był do końca świadomy i poinformowany o ryzyku wzięcia owego kredytu.

Istnieją oczywiście jeszcze inne formy obrony, które jednak trzeba już indywidualnie ustalić z prawnikiem, ponieważ każda sytuacja jest inna i zależna od wielu osobistych czynników.

Warto jednak pamiętać, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sytuacja frankowiczów znacznie się polepszyła, a możliwość na unieważnienie umowy znacznie i odzyskania pieniędzy znacznie wzrosła.

W podjęciu walki kluczowy jest przede wszystkim wybór odpowiedniej kancelarii znającej problem kredytu frankowego. Nie jest to jednak takie trudne, wystarczy jedynie wpisać w wyszukiwarkę frazy typu: „kancelaria frankowa we Wrocławiu”, „prawnik ds. kredytów frankowych na Śląsku” itp. Ważne jest to, aby w ogóle zacząć szukać i nie tracić nadziei na poprawę sytuacji finansowej zachwianej przez kredyt frankowy.