Jak wygląda hodowla reniferów?

Renifer, większości z nas kojarzy się z zimnymi miesiącami w roku. Są to zwierzęta, które żyją głównie daleko na północy – Finlandia oraz Norwegia, to kraje, w których panują naturalne dla nich warunki. Renifery zamieszkują inne rejony północnej Europy i Azji. Obecnie, dzięki możliwościom komunikacyjnym, możliwe jest założenie własnej hodowli. Polska jest co prawda krajem cieplejszym od ojczyzny reniferów, jednak trzeba zauważyć, że coraz częściej mamy okazję poznać bliżej renifery.
Ostatnimi laty, zwiększa się liczebność reniferów hodowanych w Polsce. Wbrew pozorom i różnicom w klimacie, jest to możliwe.

Warto dodać, że renifery są zwierzętami płochliwymi. Z racji tego, iż prowadzą one żywot w zimnym klimacie, który zamieszkuje niewielka ilość ludzi, są one przyzwyczajone do samotności. Wychowanie ich w środowisku nam dobrze znanym, jest więc trudne, jednak wielu jest hodowców – nawet w Polsce – którzy z powodzeniem prowadzą hodowlę reniferów.
Znajomość obyczajów i cech szczególnych tych zwierząt pozwala na hodowanie wielu reniferów z jednego miotu. Chętnych na zakup reniferów nie brakuje, więc hodowcy zapewniają swoim zwierzętom jak najlepsze warunki.

Renifery na sprzedaż i do reklam

reniferySprzedaż reniferów do reklam lub filmów, to główny powód ich hodowli.
W okresie świątecznym organizowane są spotkania w wielu miejscach w Polsce, które mają na celu przybliżenie dzieciom (i nie tylko) trybu życia, jaki prowadzą renifery.
Polscy hodowcy reniferów, oferują na sprzedaż zwierzęta w różnym wieku. Młode renifery, mające kilka miesięcy, są cenione ze względu na odporność. Gwoli wyjaśnienia – renifery, które urodziły się w polskich warunkach, będą bardziej odporne na wszelkie wirusy, bakterie i szybkiej przyzwyczają się do naszego klimatu.
Młode renifery sprzedaje się dopiero po kilku miesiącach (najczęściej, gdy mają one 9-10 miesięcy) od urodzenia. Zwierzęta muszą dorosnąć na tyle, by się usamodzielnić. Dodatkowo – hodowcy zastrzegają, iż zwierzęta muszą być w pełni zdrowe, by można było je odebrać.
Hodowla reniferów w Polsce, jeszcze do niedawna była uważana niemal za niemożliwą. Jednak pasjonaci i osoby wykształcone w zakresie znawstwa zwyczajów tych zwierząt, obecnie sprzedają renifery do celów komercyjnych.
Dziś, nie tylko w zoo można spotkać renifery. Te urocze i nieśmiałe zwierzęta, wymagają co prawda szczególnej troski i mają nieco inne przyzwyczajenia. Najtrudniej jest hodować te renifery, które zostały sprowadzone ze Skandynawii. Jest im bowiem trudniej zaklimatyzować się w zupełnie nowym otoczeniu. Renifery, jako gatunek zwierząt, który ucharakteryzował sobie pewne cechy, możliwy jest do hodowania w wielu krajach.

Co jedzą renifery?

Zwierzęta te są roślinożerne – w naszym klimacie żywią się szczególnie paszą i znanym chrobotkiem reniferowatym. Z racji tego, iż nasz klimat nie jest naturalny dla reniferów, pasza dla nich jest wzbogacana w białko, tłuszcze oraz wszelkie inne, niezbędne dla ich organizmów. Zapewnienie odpowiedniego pożywienia dla reniferów, to jedna z kluczowych kwestii. Hodowla tych zwierząt i zapewnienie im zdrowia będzie możliwa tylko wtedy, gdy będziemy im dostarczać paszę bogatą w witaminy i mikroelementy, których brakuje w naszych warunkach.
Hodowla reniferów jest przeznaczona dla osób posiadających doświadczenie w hodowaniu tych zwierząt lub podobnych (np. danieli). Renifery są dość wymagającymi zwierzętami – głównie przez różnice w klimacie. W Polsce, zwierzęta te są jeszcze rzadkością, więc potrzeba odpowiedniego podejścia, wiedzy i przede wszystkim zaangażowania i pasji.


Wielbicieli reniferów zapraszamy do korzystania z usług prowadzonych przez: http://renifery.com.