Obsługa prawna firm – na czym polega?
Obsługa prawna firm jest dziś konieczna, zwłaszcza dla korporacji oraz firm, które rozwijają się niezwykle prężnie. Nawiązanie współpracy z kancelarią prawną lub z radcą prawnym może być kluczem do rozwiązania wielu problemów oraz dopięcia niejednej prawnej sprawy w firmie. W momencie powstawania firmy, potrzebna jest osoba świetnie znająca się na prawie. Często korzysta się z usług radcy prawnego – może on nam pomóc chociażby w ułożeniu zasad funkcjonowania firmy.
Dodatkowo, polityka firmy należy do jednej z ważniejszych spraw omawianych na samym początku. Radca prawny zna wszelkie kruczki prawne, kodeks pracy, kodeks handlu oraz wszelkie podobne sprawy związane z funkcjonowaniem niejednej firmy.
Wsparcie kancelarii radcy prawnego
Warto wiedzieć, jaki typ usług będzie nam potrzebny. Możemy bowiem skorzystać z doraźnych porad, tylko w razie potrzeby. Wiele firm, zwłaszcza tych większych, decyduje się na zawiązanie stałej współpracy. Radcy prawni posiadają obowiązki bardzo zbliżone do obowiązków adwokata. Zadania, które należą do radcy prawnego, to przede wszystkim doradztwo w zakresie wszystkich kodeksów, które tyczą się prawa gospodarczego i prawa pracy. Radca prawny ma również za zadanie pomagać nam w zmianie statutów spółek lub polityki firmy. Często, te firmy które korzystają z usług radców prawnych tylko doraźnie, mogą liczy na wsparcie prawne w przypadku większych i mniejszych projektów.
Często, wielu właścicieli firm i przedsiębiorców może zastanawiać się, co bardziej się opłaca – pełna czy doraźna obsługa prawna firm? Otóż, wszystko zależy od wielkości firmy, jej założeń i sposobu działania. Większe firmy częściej decydują się na pełną pomoc prawną ze względu na intensywność zmian, jakie wprowadzane są w życie. Jeśli np. radca prawny świadczy usługi dla firmy deweloperskiej, która zajmuje się budowaniem i sprzedażą mieszkań na osiedlach, radca prawny powinien przez cały czas działać dla firmy. Zbyt dużo jest spraw, którymi powinna się zająć osoba świetnie znająca się na prawie. Radca prawny, którego wiedza obejmuje nie tylko prawo gospodarcze, handlowe itp., jest w stanie pomóc nam wybrać miejsce placu budowy, określić czy prawo pozwala wykorzystać dany teren… Mnóstwo jest sytuacji, w której radca prawny powinien zabrać głos. Dlatego większe firmy najczęściej decydują się nawiązać stałą współpracę z kancelarią radców prawnych lub z jednym, konkretnym.
Na czym polega współpraca z radcą prawnym
Współpraca doraźna natomiast, jest stosowana w przypadkach, gdy firma nie wymaga częstego stosowania pism prawnych, podejmowania ważnych decyzji w tym zakresie lub gdy polityka firmy po prostu tego nie wymaga. Jednak i te mniejsze firmy czasami potrzebują porady prawnej. Dlatego wielu radców prawnych posiadających własne kancelarie, są w stanie zapewnić nam pomoc w każdym przypadku. Znaczna większość właścicieli firm nie zna się aż tak dobrze na prawie gospodarczym jak radca prawny. Bieżąca obsługa prawna jest istotna dla każdej firmy, nieważne jaki ma ona zasięg.
Obsługa prawna firm jest dziś nie tylko istotna, ale i konieczna. Znajomość prawa, jaką posiada prawnik lub radca prawny, może być nieoceniona w przypadku nagłego problemu. Każda firma, niezależnie od branży, potrzebuje własnego prawnika. To, czy będzie on zatrudniony w biurze firmy, czy współpraca będzie przebiegała na zasadzie porad mailowych i telefonicznych – to już zależy od firmy i jej właściciela. Jednakże, o nawiązaniu tej współpracy należy koniecznie pomyśleć jeszcze przed założeniem firmy.
Współpraca: agatakosciuk.pl