Produkcja odżywek dla sportowców

Odżywki dla sportowców to bardzo specyficznie opracowane suplementy diety, dzięki którym osoby stawiające na intensywną aktywność fizyczną lub zajmujące się profesjonalnie uprawianiem sportu są w stanie zachować swoje ciało w jak najlepszej kondycji i zdrowiu. Produkcją odżywek dla sportowców zajmują się zwykle doświadczeni w dziedzinie specjaliści, którzy potrafią dobrać odpowiednie ilości konkretnych substancji i surowców farmaceutycznych i zapewnić bezpieczeństwo i wysoką jakość dostarczanych na rynek produktów. Są też jednak na rynku firmy, które zajmują się kontraktową produkcją suplementów dla sportowców na zlecenie klienta, ich pakowaniem, etykietowaniem a nawet kapsułkowaniem. Jak wygląda profesjonalna produkcja odżywek dla sportowców?

Produkcja odżywek dla sportowców

Suplementy diety i odżywki dla sportowców to tzw. żywność specjalnego przeznaczenia. Choć nie są one regulowane prawem farmakologicznym, istnieje wiele wymogów jakie muszą spełniać w momencie dopuszczenia na rynek i do obiegu konsumenckiego. Choć samo uzyskanie pozwolenia na dystrybucję suplementów jest dość proste i decyduje się dziś na to coraz więcej firm, wyprodukowanie faktycznie dobrego jakościowo produktu wymaga ogromnej ekspertyzy, przeszkolonych pracowników i doskonałego zaplecza produkcyjnego. Nie każda firma może od razu pozwolić sobie na takie działania, dlatego też dziś bardzo popularnym rozwiązaniem jest outsourcing usług produkcyjnych odżywek dla sportowców. Sam proces produkcji nie różni się tu niczym od standardowej, poza faktem że zakład produkujący dany suplement nie wypuszcza go na rynek pod własną marką. Jakie elementy powinny znaleźć się w procesie produkcji odżywek dla sportowców?

Pierwszym etapem jest oczywiście opracowanie receptury suplementu i określenie docelowego nabywcy, pod którego dobierany będzie odpowiedni skład, wygląd czy przekaz marketingowy związany z suplementem. Tu przydaje się niezwykle istotna wiedza ekspercka, pozwalająca na opracowanie unikalnych rozwiązań które nie tylko działają, ale też są bezpieczne dla zdrowia i faktycznie wspierają aktywność fizyczną sportowców. Następne w kolejności są oczywiście wszystkie etapy produkcyjne, a więc mieszanie składników, dopasowywanie ich ilości, testowanie, kontrole jakości. Wszystko to prowadzi do ostatecznego porcjowania, pakowania i dystrybucji suplementów.

Sportowcy to grupa niezwykle wymagających klientów, dla których podstawowe suplementy diety dostępne na rynku okazują się być zwyczajnie niewystarczające. Z tego też powodu korzystanie z jakichkolwiek usług zewnętrznej produkcji odżywek dla sportowców powinno opierać się o wiedzę ekspertów pracujących w dziedzinie tego typu produktów i doskonale rozumiejących potrzeby sportowców. Tylko tak stworzone suplementy mogą spełnić oczekiwania i wybić się na rynku, który już dziś stanowi ogromne wyzwanie nawet dla graczy z ustabilizowaną pozycją.

Kapsułkowanie suplementów

 

kapsułkowanie suplementów

Ostatnim etapem procesu produkcji odżywek dla sportowców jest oczywiście przygotowanie ich w odpowiedniej dawce i łatwym do przyjęcia formacie. Najczęściej wybieraną opcją są tu kapsułki, które pozwalają na bezproblemowe dawkowanie suplementów diety w ciągu dnia i dopasowywanie ilości przyjmowanych substancji zgodnie z instrukcją i zaleceniami specjalistów. Firmy takie jak TiFARM zajmują się nie tylko etapem pozyskiwania i łączenia ze sobą poszczególnych składników suplementów i odżywek dla sportowców, ale też właśnie kapsułkowaniem suplementów na zlecenie.

Outsourcing produkcji odżywek dla sportowców

Istnieje wiele powodów, dla których firmy zajmujące się sprzedażą suplementów diety i odżywek dla sportowców nie są w stanie samodzielnie produkować własnych produktów. Jednym z podstawowych przykładów może być zwyczajny brak odpowiedniej jakości surowców, brak przestrzeni koniecznej do wyprodukowania dużych ilości suplementów czy wreszcie brak odpowiedniej ekspertyzy rynkowej potrzebnej do zapewnienia im najwyższego bezpieczeństwa. Sytuacje takie stanowią doskonałą okazję na skorzystanie z outsourcingu, a więc procesu w którym produkcję odżywek dla sportowców zleca się zewnętrznej firmie wyspecjalizowanej właśnie w produkcji i dystrybucji suplementów diety.

Kompleksowa obsługa projektu od samego początku, a więc opracowania technologii i zdobycia surowców farmaceutycznych, przez mieszanie, pakowanie, etykietowanie i kapsułkowanie suplementów pozwala na realizację produkcji zgodnie z planem, założeniami i przede wszystkim wszelkimi regulacjami prawnymi obowiązującymi na rynku suplementów diety.