Przegrywanie filmów 8mm na DVD

W prawie każdym domu jest szuflada pełna starych taśm wideo. Są to najczęściej bezcenne pamiątki pokazujące nasze dzieciństwo, ślub rodziców, rodzinne spotkania świąteczne i przyjęcia urodzinowe. Kręcone amatorsko, starą kamerą przez naszych bliskich. Jeżeli nie chcemy ich stracić powinniśmy wykonać przegrywanie filmów 8 mm na DVD.

digitalizacja filmów 8mm kraków

Przegrywanie filmów 8mm na dvd kraków – zaufaj profesjonalistom

Wady taśm 8 mm

Jedną z największych wad jest ich nietrwałość. Nie każdy o tym wie, ale taśmy wideo z czasem tracą swój sygnał magnetyczny. Co więcej jakość i kolor nagrania pogarsza się z powodu tarcia między głowicą magnetowidu a taśmą. Z czasem taśma staje się krucha i pęka – może się to zdarzyć nawet kiedy nieużywana leży na półce. Na takie filmy duży wpływ mają warunki przechowywania. Jeżeli są one narażone na wahania temperatury i nieodpowiednią wilgotność również stopniowo się niszczą.

Wadą jest również jakość filmów. Nagrania 8 mm wykonane są w procesie analogowym. Oznacza to, że nasze wspomnienia zostały zakodowane i umieszczone na taśmie magnetycznej. W miarę upływu czasu ten kod zaczyna znikać, a zdjęcia są coraz bardziej ziarniste i wypłowiałe. Filmy zapisane cyfrowo na DVD nie będą tracić jakości, będzie można ją nawet poprawić przy użyciu odpowiednich programów.

Obecnie dzielimy się naszymi wspomnieniami bez problemu – w social mediach, przez maile i MMSy. Jednak kopiowanie taśm 8mm powoduje, że każda kopia traci nieco informacji i jest coraz gorsza. Jeżeli przeniesiemy ją do wersji cyfrowej będziemy mogli kopiować i dzielić się naszymi wspomnieniami ile chcemy bez utraty jakości.

Jak często zdarza nam się odpalić filmy na magnetowidzie? Kto jeszcze ma taki sprzęt w domu? Coraz mniej osób dysponuje nim, a to oznacza, że nie mamy nawet możliwości wrócić do starych filmów. Ten problem znika w przypadku DVD.

Czy nie jest za późno, by zrobić przegrywanie filmów 8 mm na DVD?

Wielu osobom wydaje się, że wspomnienia zapisane na taśmie są trwałe, jednak to nie prawda. O tym jak bardzo podatna jest ona na zniszczenie już mówiliśmy. Tak naprawdę wszystkie taśmy starsze niż 15 lat są w poważnym niebezpieczeństwie. Największym problemem jest to, że rozpada się ona na część magnetyczną i poliestrową. W miarę postępu rozkładu jej przegranie staje się coraz trudniejsze, a w końcu niemożliwe. Problem może być tak poważny, że po dotknięciu część magnetyczna dosłownie odpadnie i pozostawi jedynie stos kurzu i przezroczystą taśmę.

Jednak wszystko zależy od warunków przechowywania. Wahania temperatury i wilgotność mają duży wpływ na stan naszych filmów. Najlepiej więc zawsze spróbować i przenieść nasze wspomnienia na DVD. Nawet jeżeli nie uda nam się odzyskać wszystkiego, otrzymamy przynajmniej część filmów. Nie należy jednak zwlekać.

Największą szansę na odzyskanie i przeniesienie do przestrzeni cyfrowej naszych wspomnień mają profesjonaliści. Jeżeli sami będziemy próbować przegrać film i zniszczymy lub zerwiemy taśmę, to potem nie możemy się spodziewać, że wrócą przegrywanie filmów 8mm na dvd krakówwszystkie nasze wspomnienia. Dodatkowo firmy specjalizujące się w takich usługach gwarantują najwyższą możliwą jakość, taką firmą jest właśnie Meritumdigitalizacja filmów 8mm kraków.

Takie rodzinne filmy to bezcenne pamiątki, których nie chcemy stracić. Powinniśmy jak najszybciej przy pomocy profesjonalistów wykonać przegrywanie filmów na DVD.