Terminal dotykowy POS – jak działa?

Terminal dotykowy POS, którego nazwa pochodzi od skróconych słów po angielsku – point of sale, co oznacza punkt sprzedaży, to urządzenie instalowane w wielu punktach handlowo-usługowych.  Dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu sklepowemu potrafi w znaczący sposób usprawnić proces sprzedaży przy stanowisku kasowym.

Funkcjonalność terminalów dotykowych POS

Obecnie powszechnie terminal typu POS wyposażony jest w ekran dotykowy, który umożliwia szybką i sprawną pracę. Bardzo często z terminalem POS zintegrowane są inne komponenty np. szuflady kasowe, czytniki do kart magnetycznych, klucze RFID. Zazwyczaj terminale te posiadają dużą ilość portów komunikacyjnych. Dzięki nim możliwe jest podpięcie drukarki paragonowej, drukarki fiskalnej czy czytników kodów kreskowych.

terminal dotykowy pos

Terminale dotykowe POS dostępne w sklepie ShopTuning.

Terminale mogą zostać umieszczone w odpowiednim miejscu, zarówno w pozycji stojącej jak i mogą zostać też wbudowane np. pod blatem,  gdy zostaje on wykorzystywany w barze lub kawiarni.

Działanie terminalów POS

Terminale POS zazwyczaj pracują z platformą Microsoft Windows, jednak nie jest to regułą. Warto jednak wiedzieć, że istnieje mnóstwo gotowych aplikacji POS, które świetnie pasują do wymagań konkretnych sektorów.

Terminale dotykowe najczęściej występują w wielkości 15 cali i mogą być rozbudowywane o dodatkowe wyświetlacze dla klienta o wielkości ok. 10 cali, dzięki czemu stanowisko może być dowolnie dostosowane do potrzeb danego klienta. Co ważne, obsługa terminali POS jest bardzo łatwa i niemal intuicyjna, każdy bez problemu może z nich korzystać. Dodatkowo odpowiednie wykonanie i wykorzystanie konkretnego oprogramowania lub aplikacji, a także odpowiednie parametry sprzętowe umożliwiają płynne działanie, bez zawieszania się.

Gdzie wykorzystywane są terminale dotykowe POS?

Terminale są coraz częściej wykorzystywane w różnorodnych sklepach, firmach jednak zastosowanie znajdą one również w większych fabrykach przemysłowych czy nawet w firmach produkcyjnych. Z tego względu podczas produkcji terminali dotykowych POS, producenci przykładają szczególną uwagę do jakości wykonania owych terminali. Nie mogą być one podatne na uszkodzenia, a także muszą spełniać odpowiednie normy.

Terminale dotykowe POS ułatwiają pracę kasjerom, ekspedientom, a dzięki możliwości połączenia  z nim drukarki fiskalnej czy dodatkowego ekranu dla klienta, znacznie zwiększa się komfort wykonywania zakupów i płatności za nie.

Wykonanie terminali dotykowych POS

Terminale dotykowe POS są wykonywane z trwałych i odpornych materiałów, które zazwyczaj są wodoszczelne i pyłoszczelne. Dzięki temu terminale te w każdej sytuacji będą w stanie zagwarantować skuteczne działanie, bez żadnych zakłóceń.

Terminale są zawsze konstruowane w przemyślany sposób tak aby mogły pracować nieustannie przez długi czas na wysokich obrotach. Zazwyczaj wykonane są one z aluminiowego materiału, dzięki któremu możliwe jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i chłodzenia urządzenia.

Terminale dotykowe POS są przystosowane do intensywnej pracy nawet 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie konieczne jest ich ciągłe wykorzystanie np. gdy praca przebiega w trybie zmianowym.

Wykorzystanie terminali znacząco może ułatwić także dokonywanie płatności oraz wszelkich innych działań. Ich wykorzystanie jest bardzo proste, a intuicyjna obsługa zapewniająca płynne działanie urządzenia poprawi komfort pracy. Terminale te można zastosować w wielu miejscach, a ich funkcjonalność jak i wygląd można dobrać według konkretnych potrzeb. Sklep internetowy to najwygodniejsze miejsce na zakup takich terminali dotykowych.