Terminale płatnicze w pigułce

Terminal płatniczy jest urządzeniem, dzięki któremu każdy z nas może płacić kartą na różne sposoby. Od późnej drugiej połowy ubiegłego wieku, każdy uzyskał możliwość do posiadania karty płatniczej. Terminale używane są od wielu lat na rynku światowym. Dzięki posiadaniu terminala w naszych sklepach, klienci mają możliwość dokonywania transakcji kartą. W dzisiejszych czasach znaczna większość ludzi decyduje się na dokonywanie płatności za pomocą karty. Dzięki zainstalowaniu terminali w punktach usługowych i sprzedażowych, wiele osób ma możliwość zapłacić kartą za swoje zakupy lub za usługi. Terminal płatniczy jest stosowany jako  środek płatności w sposób następujący – tak zwany system autoryzacyjny pozwala na dokonanie płatności – transakcja taka odbywa się na zasadzie połączenia się z bankiem w momencie użycia karty.
W dzisiejszych czasach, dzięki rozwojowi technologii, mamy coraz więcej możliwości. Płatność kartą jest stosunkowo nowym sposobem dokonywania transakcji płatniczych. Dziś w każdym sklepie, restauracji lub innego rodzaju punkcie sprzedażowym, możemy zapłacić kartą na różne sposoby:

  • Za pomocą popularnej ‘’zbliżeniowej’’ metody,
  • Poprzez użycie czytnika – przejeżdżając kartą z boku terminala,
  • Dzięki umieszczeniu karty w terminalu,
  • Poprzez transakcję typu BLIK.

Znaczna większość osób płaci zbliżeniowo, zaś na drugim miejscu są płatności, które odbywają się za umieszczeniem karty w terminalu.

W jaki sposób działa terminal

Terminal płatniczy jest urządzeniem, które obsługuje sprzedawca – najczęściej urządzenie to jest podłączone do systemu i kasy fiskalnej, dzięki czemu możliwe jest sprawne zrealizowanie transakcji. Dzięki centrum autoryzacji, w momencie dokonywania transakcji, mamy możliwość połączenia się z bankiem. Dzięki temu, terminal przyjmuje płatność. Najczęściej na terminal dwu lub jednomodułowy, wpisywana jest odpowiednia kwota, jaką należy uiścić za zakupy lub usługę. Następnie, klient używa karty, za pomocą której są ściągane pieniądze z konta bankowego danej osoby. Najczęściej wymagane jest podanie kodu PIN, powyżej 50 złotych. Później następuje wydruk paragonu – oryginał, czyli pierwszy wydruk zostaje w kasie, a drugi wydruk jest dla klienta. Terminal używany jest również pod koniec każdego dnia – należy bowiem wydrukować raport dobowy, który również wysyłany jest do biura.

Podłączenie terminala płatniczego

Każdy terminal jest inny, więc nie zawsze można sklasyfikować ogólnie, do czego są one podłączane. Warto skategoryzować terminale – według  typu łącza, ze względu na mobilność oraz budowę czy to, czy terminale są zintegrowane z systemem kasowym. Zazwyczaj każdy terminal jest podłączony do komputera, w którym jest system, oraz do kasy fiskalnej. Dużo jednak zależy od typu terminala. Jeżeli jest to terminal stacjonarny, jest on ogólnie podłączony, nie tak jak w przypadku terminala przenośnego. Jednak to, do czego podłączamy terminal, jest inną sprawą. Jest to bowiem zależne od typu łącza. Terminal internetowy podłączany jest do routera, natomiast terminal PTSN należy podpiąć do kabla telefonicznego. Terminale z kartą SIM nie są podłączane w ogóle. Jeśli natomiast bierzemy pod uwagę tzw. integrację z kasą fiskalną oraz budowę – terminale jednomodułowe oraz dwumodułowe z osobnym PINPADem, są podłączane do kasy fiskalnej i do komputera (systemu). W przypadku terminala zintegrowanego z systemem kasowym – jak sama nazwa wskazuje – ten typ urządzenia jest podłączany do kasy fiskalnej oraz do komputera. Terminale płatnicze niebędące zintegrowanymi, występują osobno, przez co klient otrzymuje dwa paragony – jeden z terminala, a drugi z kasy fiskalnej.