Ubezpieczenia dla firm

W ostatnim czasie ubezpieczalnie zasypują nas ofertami pakietów ubezpieczeniowych dla firm. Jedne są opłacalne drugie mniej, możemy wybrać tańsze lub droższe, grunt to dokładne ich przeanalizowanie i zastanowienie się czy spełniają one zapotrzebowania naszej firmy.

Przedsiębiorstwa się od siebie różnią. Wybór ubezpieczenia będzie zależny od rodzaju prowadzonej działalności, jego środowiska i potencjalnych zagrożeń. Należy przeanalizować wszystkie niebezpieczeństwa, które mogą doprowadzić do strat i przestojów w normalnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. W tym celu mogą okazać się pomocni brokerzy, którzy wykonają za nas to zadanie.

Pakiety ubezpieczeń dla firm oferowane przez ubezpieczalnie skupiają się na zabezpieczeniu mienia, ale to przecież nie wszystko! Niebezpieczeństwa czyhające na przedsiębiorstwo mogą być powiązane z najróżniejszymi przyczynami, zagrożenia finansowe, zagrożenia transportowe, związane ze stratami w mieniu, odpowiedzialnością cywilną, ze stanem zdrowia pracowników oraz ich nieszczęśliwymi wypadkami. Z tego względu należy zwrócić uwagę na absolutnie wszystkie zagrożenia, jakie są możliwe konkretnie w twoim przedsiębiorstwie.

Jednym ze standardowych elementów każdego pakietu ubezpieczeń przedsiębiorców jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Pytanie jaki jest zakres tego OC? W zależności od oferty, może on być diametralnie różny. W owych pakietach najczęściej jest mowa o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej deliktowej, natomiast nie uwzględniają one OC kontraktowego i należy je dodatkowo wykupić. Kolejny problem to zakres obejmujących ryzyka, czyli od czego konkretnie jesteśmy ubezpieczeni i czy ewentualnie możemy ten zakres poszerzyć.

Ubezpieczenie mienia i OC to podstawa każdego z tych pakietów, jednak niezbędne mogą się okazać inne dostępne możliwości, w zależności od rodzaju konkretnego przedsiębiorstwa. Mowa tutaj o ubezpieczeniu utraty zysku, sprzętu elektrycznego, szyb, samochodów itd.

Warto również zastanowić się nad grupowym ubezpieczeniem pracowników. Należy zabezpieczyć zdrowie zatrudnionych w firmie osób w ramach osobnych programów grupowych ubezpieczeń na życie, zdrowie i następstw nieszczęśliwych wypadków. W zależności od wysokości składki grupowe polisy mogą mieć bardzo różny zakres. Jeżeli przedsiębiorstwo zatrudnia wielu pracowników, można podzielić ich na kilka grup i do każdej z nich odpowiednio dopasować wysokości i zakres świadczeń, odpowiednio do ryzyka, na jakie są narażeni podczas pracy.

Jednak najważniejsze to podjąć świadomy wybór, a jak widać mnogość potrzeb i ofert nie ułatwiają nam tego zadania. Dlatego nie należy podejmować tej decyzji pochopnie. Ubezpieczenie to nie kwestia do odhaczenia, tak by mieć problem z głowy. Ono realnie ma ochraniać interesy twojej firmy,  a ty w przypadku pojawiających się problemów masz być gotowy na wszystko i nie żałować podjętych wcześniej decyzji w kwestii wyboru ubezpieczenia. Czas poświęcony na dokładną analizę własnej sytuacji i poszczególnych ofert na pewno zwróci się z nawiązką, a firma będzie miała świadomość, że każda złotówka wydana na składkę ubezpieczenia wynikała z jej potrzeb, a nie ślepego wyboru pierwszej z brzegu oferty.